Co należy i czego nie wolno jeść przy endometriozie?

Endometrioza może powodować bóle, wzdęcia, skurcze i zaburzenia równowagi hormonalnej u kobiet. Chociaż nie ma lekarstwa na ten stan, dieta bogata w błonnik, witaminy i minerały może pomóc złagodzić objawy lub zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby. Dieta powinna zawierać wiele błonnika, żelaza i niezbędnych kwasów tłuszczowych, które można znaleźć w różnych naturalnych źródłach.

Produkty zalecane do spożywania

Błonnik rozpuszczalny jest dobry do trawienia i może pomóc organizmowi regulować hormony, a także ułatwiać wydalanie. Kobiety z endometriozą powinny spożywać codziennie 24 gramy błonnika i mogą to zrobić przez włączenie do swojej diety różnych produktów żywnościowych, takich jak jabłka, gruszki, śliwki, fasola, soczewica, groszek, owies, orzechy, cytrusy czy rozmaite ziarna i nasiona. Żelazo natomiast zwiększa zdrowie wątroby. Organ ten odpowiedzialny jest za czyszczenie toksyn z organizmu, w tym nadmiar hormonów. Warto upewnić się, że dieta zawiera wystarczająco dużo żelaza. Składnik ten posiadają produkty spożywcze takie, jak na przykład brokuły, buraki, mięso drobiowe, ryby, jajka, tofu czy brązowy ryż. W przypadku choroby takiej jak endometrioza dieta może być kluczowa w zwalczaniu objawów. W tym celu niezbędne są także kwasy tłuszczowe, które mogą pomóc w kontrolowaniu stanu zapalnego i zmniejszyć objawy endometriozy. Znajdują się one w żywności, takiej jak nasiona chia, nasiona lnu, nasiona dyni, orzechy włoskie czy niektóre ryby.

Pokarmy nie zalecane przy endometriozie

Istnieją również pokarmy, które należy wykluczyć z diety w celu uniknięcia nasilenia objawów endometriozy. Ograniczenie czerwonego mięsa może pomóc zmniejszyć ryzyko rozwoju endometriozy. Natomiast mięso przetworzone z dodatkami, takimi jak azotan sodu, węglowodory czy aromaty należy całkowicie usunąć z diety. W przypadku choroby takiej jak endometrioza ma bardzo duże znaczenie, dlatego warto jej przestrzegać i wykluczyć niektóre produkty. Tłuszcze utwardzone, takie jak te, które znajdują się w niektórych ciasteczkach, krakersach, przekąskach czy margarynie, powinny być wyłączone z diety, ponieważ mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia endometriozy. Cukry rafinowane mogą również sprzyjać zapaleniom w organizmie i pogłębiają objawy, dlatego należy unikać ich w jak największym stopniu. Stwierdzono, że nietrawione produkty sojowe, takie jak mleko sojowe i sery zawierają wysoki poziom estrogenu w diecie, co może wpływać na równowagę hormonalną organizmu i pogorszyć objawy związane z endometriozą.

Zapraszam po więcej informacji na stronę Miracolo Clinic – endometrioza dieta.