Profesjonalne obróbki blacharskie

Przy wykończeniu domów mieszkalnych oraz budynków komercyjnych ważne staje się sięgnięcie po metalowe wykończenia, dzięki którym budynek jest odpowiednio zabezpieczony lub też posiada ciekawe wykończenia. W tym celu często sięga się po obróbki blacharskie, które pozwalają na wykończenie elewacji budynku zgodnie z planami architektów.

Najpopularniejsze obróbki blacharskie

Większość elementów wykonywanych na zamówienie klienta (bowiem obróbki blacharskie są bardzo często realizowane w oparciu zindywidualizowane wymagania zleceniodawców) dzieli się na elementy służące do wykończenia dachów lub rynny.

W przypadku rynien konieczny jest dobór jej średnicy oraz dostosowanie pojedynczych elementów wykończeniowych, jak np. pas nadrynnowy czy podrynnowy, do kształtu rynny. Ze względu na fakt, że obróbki blacharskie mają dość ograniczoną wielkość, należy rozważyć podział rynny na krótsze elementy. W ramach obróbki blacharskiej można zamówić elementy o długości co najmniej 2 metrów, a ich długość maksymalna, choć dość zróżnicowana, to jednak nie przekracza 6,5 metra.

Jakie obróbki dachowe wybrać

Przy wykończeniu budynku liczą się zazwyczaj detale. Ciekawie wygięty parapet z blachy jest może intrygujący, ale daleko ważniejsza jest jego funkcjonalność. To właśnie ona decyduje o przeznaczeniu poszczególnych elementów z blachy, które dzięki obróbce są dopasowane do danego budynku.

Pierwszą rzeczą, na jaką zwraca się uwagę wybierając konkretne wykończenia kominów czy wiatrownice, jest kolor dachu. To właśnie do niego będą dopasowane obróbki blacharskie, które nie powinny się wyróżniać. Ważnym czynnikiem jest również szczelność, jaką ma zapewnić wykorzystanie konkretnego elementu z blachy. Gąsiory czy kalenice mają przede wszystkim odprowadzać wodę, która nie powinna przez nie przesiąkać.

Materiały blacharskie

Obróbki blacharskie wykonuje się z różnych rodzajów blachy, która jednak nie różni się zasadniczo pod względem budowy. Elastyczna blacha, którą można mechanicznie wyginać pod dowolnym kątem, powinna być odporna na działanie czynników atmosferycznych.

Zasadniczo taka blacha składa się z warstwy cynku, która pokrywa stalowy rdzeń. Na cynku znajdują się kolejne warstwy, które odpowiadają za gruntowanie oraz ochronę blachy. Dla użytkownika ważniejsze są jednak dwie ostatnie warstwy: warstwa lakieru oraz warstwa folii, która zabezpiecza całość przynajmniej na czas zamontowania.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal