Skoki w tandemie – co warto wiedzieć?

Pomimo tego, że skoki spadochronowe zdobywają w naszym kraju coraz większą popularność, to dalej wiele osób ma opory związane przede wszystkim z własnym bezpieczeństwem. Co warto zatem wiedzieć o skokach spadochronowych? Czy skoki w tandemie są łatwiejsze i bezpieczniejsze?

Już na samym początku rozważań na temat skoków spadochronowych należy wspomnieć, że pomimo społecznego odbioru i lęku związanego z tym, że spadochron może się nie otworzyć podczas skoku, jest to bardzo bezpieczna dyscyplina. Większość wypadków związanych ze skokami zdarza się nie z powodu awarii sprzętu – każdy skaczący ma zawsze dwa spadochrony, jeden główny i jeden awaryjny – ale z błędu samego skaczącego.

Czy każdy może skakać?

Wbrew pozorom dyscyplina skoków ze spadochronem nie jest dostępna dla każdego. Mowa tutaj nie o samym lęku związanym z wysokością i koniecznością wyskoczenia z lecącego samolotu lub balonu, ale przede wszystkim o względach medycznych. Każdy, kto chce zdobyć możliwość samodzielnego oddawania skoków spadochronowych musi przejść nie tylko specjalistyczne szkolenie, ale również badania medyczne. Nawet zwykłe i dość powszechne skrzywienie przegrody nosowej, które nie utrudnia oddychania w normalnym i codziennym funkcjonowaniu, jest dość poważnym przeciwwskazaniem do samodzielnych skoków spadochronowych.

Skoki w tandemie – bezpieczny skok dla każdego?

Jednym z rozwiązań problemów zdrowotnych będących przeciwwskazaniami do samodzielnych skoków, jak również możliwością oddania skoku spadochronowego bez specjalistycznych szkoleń, jest skok w tandemie. Polega to na wykorzystaniu specjalnej uprzęży i skoku jednocześnie z instruktorem, który przejmuje wszelkie czynności związane ze skokiem – począwszy od uruchomienia spadochronu, a skończywszy na bezpiecznym sprowadzeniu skaczącego na ziemię.
Jednocześnie tego typu skok w tandemie niesie ze sobą niemalże takie same emocje jak standardowy skok ze spadochronem – dalej wyskakuje się z lecącego samolotu, swobodnie spada w kierunku ziemi i gwałtownie hamuje w momencie otworzenia czaszy spadochronu.

Ile to kosztuje?

Ile kosztują jednak skoki w tandemie? Wbrew pozorom nie jest to wcale duży wydatek. O ile za profesjonalny kurs spadochronowy umożliwiający nam samodzielne wykonywanie skoków przyjdzie nam zapłacić kilka tysięcy złotych, tak skok w tandemie to wydatek przeważnie od 200 do 400 złotych za skok.

Podsumowując, skoki spadochronowe to stosunkowo bezpieczna dyscyplina sportowa, którą dzięki specjalnej tandemowej uprzęży może obecnie wykonywać niemal każdy – także dzieci i młodzież.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Strefy Silesia z Gliwic