Spontanicznie za granicę

Często zdarza nam się zapomnieć, że już za kilka dni wypada długi weekend. Orientujemy się wtedy, że w sumie nic nie zaplanowaliśmy… Czyżby więc zapowiadał się klasyczny weekend w domu, przed telewizorem? Nic z tych rzeczy! Dzięki dużej ofercie przewoźników i hoteli możemy znaleźć świetne propozycje kilkudniowych wycieczek za granicę w naprawdę przystępnych cenach. Wachlarz opcji jest bardzo szeroki: może to być Praga, Wiedeń, Bratysława, Budapeszt i wiele innych atrakcyjnych miejsc. Nierzadko wtedy okazuje się, że planowanie wycieczki to sama przyjemność.

Transport

Szukając przewoźników, warto spojrzeć, czy jakaś firma nie oferuje w tym terminie rabatów. Niektóre promocje mogą pozwolić na podróże za granicę, na przykład do Pragi, już za kilkanaście złotych. Dobrze jest też pamiętać o tym, że dani przewoźnicy mogą mieć droższe bilety w jedną stronę, a tańsze w drugą i odwrotnie, więc nie trzeba od razu się zniechęcać. Nie mniej istotne okazują się również oceny innych. Warto spojrzeć, czy w komentarzach klienci danej firmy nie skarżą się na kiepskie warunki, spóźnienia lub niewywiązywanie się z warunków zawartej umowy. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo podczas podróży jest ważniejsze niż pieniądze.

Hotel

Drugą, równie ważną kwestią jest zaplanowanie noclegu w miejscu docelowym. Ceny hoteli wahają się od kilkunastu złotych do kilkuset złotych. Jeśli zależy nam na niskiej cenie, warto zaplanować podróż ze znajomymi i wspólnie wynająć pokój – często oferowane są one razem z aneksem kuchennym, co również pozwala na obcięcie kosztów, gdy ktoś ma zamiłowanie do gotowania. Jeśli wycieczka jest w mniejszym gronie, pomyśleć można o hostelu, czyli wynająć łóżka w pokoju wieloosobowym lub poszukać hotelu na uboczu. Takie położenie miejsca noclegowego nie stanowi dużego kłopotu, ponieważ w większych miastach jest dobry dostęp do komunikacji miejskiej (autobusowej, tramwajowej, a często i również do metra), pozwalającej szybko dostać się do centrum.

Planowanie

Oczywiście, spontaniczność spontanicznością, ale warto również zadbać o to, żeby w tym krótkim czasie zobaczyć to, na czym komuś zależy. Będąc na wycieczce w zupełnie nowym mieście, ciężko się czasem odnaleźć. Warto wcześniej chociaż pobieżnie przeanalizować, gdzie znajdują się interesujące miejsca, ciekawe restauracje czy inne atrakcje. Pozwoli to uniknąć zbędnego stresu i straty czasu na ciągnące się poszukiwania. Często na stronach miast można pobrać darmowe przewodniki, które zawierają krótkie opisy miejsc wartych obejrzenia oraz minimapki, przydatne podczas zwiedzania poszczególnych atrakcji.

Dobre nastawienie

Podczas takiej wycieczki nie wszystko będzie dopięte na ostatni guzik, szczególnie, że nie jest to wycieczka zorganizowana. W razie trudności warto zawsze zapytać mieszkańców danego miasta, gdzie znajduje się konkretny obiekt, albo poprosić o pomoc przy choćby kupnie biletu, by w pośpiechu nie pomylić linii lub środka transportu. Jeśli podejdziemy do tego z dobrym nastawieniem i uśmiechem, to z pewnością uzyskamy potrzebną pomoc.

Bagaż

Przy wyjazdach kilkudniowych nie warto zabierać masy bagaży, szczególnie, że często potem trzeba z nimi się przemieszczać (na przykład przed lub po dobie hotelowej). Warto wziąć tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Nie zapominajmy również, że w razie konieczności, jeśli dany przedmiot okaże się niezbędny, będziemy mogli nabyć go na miejscu. Tutaj przeczytasz więcej o najważniejszych i najprzydatniejszych rzeczach podczas podróży.