Coraz częściej pracownicy polskich firm są stawiani przed koniecznością podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych. Konieczność ta nie ma na celu zdobycia awansu, ale teraz już po prostu utrzymania dotychczasowego stanowiska pracy. Młodzi Polacy pragną więc szkolić się – od niedawna mają coraz większe możliwości w tym temacie. Jak dodatkowe szkolenia wyglądały dawniej i dzisiaj?
Nowy zawód na miarę nowych czasów
Jeszcze niedawno osoby pragnące przekwalifikować się czy zdobyć nowe uprawnienia musiały korzystać z placówek kształcenia ustawicznego. Ten rodzaj kursów zobowiązywał ich do odbywania szkoleń w ustalonej placówce. Szkolenia często kończyły się egzaminem państwowym. Drugą opcją były szkolenia wewnętrzne, odbywające się w zakładach pracy – obecnie takie szkolenia dostępne są przede wszystkim dla pracowników międzynarodowych korporacji.
Internetowa alternatywa
Od niedawna w polskiej sieci funkcjonują platformy e-learningowe jak cgwisdom.pl – strona oferująca kursy dla grafików, architektów wnętrz czy osób chcących tworzyć grafikę do gier komputerowych. Ten rodzaj usług kierowany jest do osób pragnących rozpocząć swoją przygodę z popularnymi programami komputerowymi, takimi jak Revit, Photoshop czy Archicad. Platformy oferują nam materiały wideo w język polskim, na których omawiane są podstawy działania konkretnych programów. Kolejno na przykładach prezentowane są możliwości związane z ich użytkowaniem. Aby móc skorzystać z proponowanych materiałów konieczne jest zarejestrowanie się jako użytkownik, a kolejno dodanie interesujących nas wideo do wirtualnego koszyka. Po zaksięgowaniu wpłaty materiały są automatycznie przypisywane do naszego konta, a my sami możemy korzystać z nich w dowolnym momencie – kiedy tylko mamy na to czas. Korzystanie z platform to z pewnością olbrzymia oszczędność czasu i pieniędzy. Dodatkowym ułatwieniem może być ściąganie zakupionych materiałów na nasz prywatny komputer.