Krótka historia fotobudki

Popularna dziś na imprezach fotobudka ma długą historię. Powstała w Stanach Zjednoczonych w 1925 roku i od początku cieszyła się ogromną popularnością. Od lat 90. stanowi popularną atrakcję na weselach, eventach i innych imprezach okolicznościowych.

Kto wymyślił fotobudkę?

Pierwszą fotobudkę skonstruował w 1925 roku emigrant z Syberii, Anatol M. Josepho. Patent na ten wynalazek złożył dwa lata wcześniej. Swoją pierwszą fotobudkę Photomaton na Broadwayu, między 51st a 52nd street. Codziennie odwiedzało ją 7,5 tysiąca osób, stojąc w długiej kolejce. O nowej atrakcji mówiono, że Studio Photomaton to „najlepsze miejsce na Broadwayu do wydania ćwierć dolara”. W pół roku działalności fotobudki odwiedziło ją aż 280 tysięcy klientów.

Innowacją zastosowaną w pierwszych photo booths była metoda otrzymywania zdjęć bezpośrednio na papierze. Wynalazca wykorzystał papier pokryty specjalną, światłoczułą emulsją wykonaną ze związku srebra. Maszyna umożliwiała szybkie wykonanie i wydrukowanie ośmiu zdjęć na pasku.

Patent przyniósł swojemu wynalazcy 100000 dolarów – spełnienie american dream ubogiego, ale pomysłowego emigranta. Wynalazek kupił Henry Morgenthau, który następnie zatrudnił Anatola Josepho na stanowisku wiceprezesa swojego konsorcjum i doradcy do spraw technicznych. Henry Morgenthau, że fotobudka przyczyni się do rozpowszechnienia fotografii osobistej – chciał uczynić ją szybką, tanią i dostępną dla mas.

Błyskawiczny rozwój Studio Photomaton

Już w 1927 roku firma wystawiła do użytku aż 120 maszyn, w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie – fotobudki pojawiły się między innymi w Wielkiej Brytanii, RPA, Szanghaju.

Początkowo w każdej budce można było znaleźć pomoc, która doradzała jak pozować i jak wykonać zdjęcie. Od 1934 obsługa zniknęła. Kabiny zostały wyposażone w długą zasłonę, aby zapewnić prywatność klientom. Najwyraźniej było tej prywatności trochę za dużo, bo w latach 50. zdecydowano się na skrócenie zasłon w aparatach.

Fotokabiny rozprzestrzeniły się po świecie w zawrotnym tempie, umożliwiając każdemu przechodniowi szybko i tanio wykonać zdjęcie do paszportu czy na pamiątkę. W latach 90. XX wieku wynalazek ten zaczął być wykorzystywany dla rozrywki – jako atrakcja na imprezy okolicznościowe.

Fotobudka współcześnie

Obecnie fotobudka przeżywa swoją druga młodość. Spotkać ją można jednak głównie na imprezach – automat do robienia szybkich zdjęć do dokumentów za opłatą obecnie traci na popularności.

Fotokabiny cyfrowe niemal całkowicie wyparły swoje analogiczne poprzedniczki. W Polsce jedyną analogiczną fotobudkę znajdziemy w Warszawie, w Hali Gwardii. To model pochodzący z USA, wyprodukowany w 1969 roku – prawdziwa gratka dla miłośników atrakcji w stylu retro. Ten automat pozwala otrzymać cztery czarno-białe zdjęcia. Na ich wywołanie trzeba poczekać około 5 minut.