Pneumatyka przemysłowe jest wykorzystywana w bardzo wielu dziedzinach, które znacznie ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie. Czym dokładnie zajmuje się ten dział inżynierii i jaką technologię wykorzystuje?
Jak to działa?
Pneumatyka przemysłowa to dział inżynierii mechanicznej. Zadaniem urządzeń takich jak siłowniki pneumatyczne jest przede wszystkim generowanie oraz przekazywanie energii. Mechanizm działania jest w tym przypadku stosunkowo prosty. Urządzenia przemysłowe, które do działania wykorzystują pneumatykę, pracują w oparciu o sprężone powietrze lub inne gazy. To właśnie gaz stanowi główną siłę napędową siłowników pneumatycznych oraz wszystkich innych urządzeń tego typu.
Gaz może zostać wykorzystany do napędzania urządzenia pod warunkiem, że będzie do tego odpowiednio przygotowany, czyli będzie poddany działaniu ciśnienia. W większości urządzeń pneumatycznych stosuje się nadciśnienie, jednak czasem wykorzystuje się także podciśnienie.
Zastosowania pneumatyki
Urządzenia pneumatyczne są uniwersalne i dostępne w bardzo wielu rodzajach. Z tego względu stosowane są w praktycznie w każdym sektorze przemysłu i produkcji. Mogą być wykorzystywane jako elementy dużo bardziej złożonych systemów, np. wentylacyjnych. Są cenione przede wszystkim ze względu na szybkość działania oraz dużą niezawodność.
Poza przemysłem pneumatyka jest wykorzystywana w ogromnej ilości urządzeń codziennego użytku. Proste mechanizmy tego typu wykorzystuje się między innymi w bramach wjazdowych, kanapach, klapach, szafkach, czy drzwiach.
Zalety urządzeń pneumatycznych
Siłowniki pneumatyczne mają bardzo wiele zalet. Do najważniejszych plusów zastosowania pneumatyki należy oczywiście możliwość wykonania pracy, która normalnie jest niemożliwa dla człowieka. Innymi słowy siłowniki stosowane są we wszelkiego rodzaju urządzeniach służących do podnoszenia i przenoszenia ładunków o dużym ciężarze.
Wykorzystanie siłowników pneumatycznych jest dobrym rozwiązaniem we wszystkich dziedzinach, w których kluczowe znaczenie ma dokładność i precyzja pracy. Siłowniki wykonują każą pracę stałą, która ma charakter regularnych powtórzeń. Przy tym bardzo rzadko ulegają awariom i osiągają wysoką szybkość.
Jak widać urządzenia pneumatycznie nie tylko znajduje wiele zastosowań w przemyśle i w życiu codziennym, ale w wielu dziedzinach są praktycznie niezastąpione. Bez wątpienia pneumatyka będzie się nadal dynamicznie rozwijać. Artykuł powstał we współpracy z OBREiUP