Istnieje wiele odmian siłowników, używanych w różnych gałęziach przemysłu, a wraz z gwałtownym rozwojem technologicznym co roku pojawiają się nowe konstrukcje. Jednak mimo tych zmian swoje powszechne zastosowanie nadal znajdują siłowniki pneumatyczne, skuteczna siła napędowa maszyn, zastępująca ciężką pracę człowieka.
Moc zamknięta w niepozornym urządzeniu
Przez całe stulecia większość urządzeń była zależna od siły mięśni ludzi i zwierząt. Stopniowo zastępowały ją wydajne maszyny napędzane parą czy prądem elektrycznym, ale nie sprawdzały się w miejscach, gdzie wymagana była duża dokładność i precyzja. Były ponadto ciężkie i zużywały wręcz astronomiczne ilości energii.
Tę niekorzystną sytuację zmieniło dopiero pojawienie się siłowników, a ich odmiana wykorzystująca zamianę energii sprężonego powietrza na siłę i moment obrotowy, na zawsze zmieniła oblicze produkcji przemysłowej na całym świecie.
Gdzie można znaleźć siłowniki pneumatyczne?
W obecnych czasach siłowniki pneumatyczne znajdują zastosowanie w automatyce, sterując między innymi wszelkimi podzespołami elementów wykonawczych wielu maszyn. Są to przede wszystkim manipulatory, czy ruchome ramiona automatów, w tym i robotów, jakie możemy zobaczyć na nowoczesnych liniach produkcyjnych.
Ich precyzyjny ruch, obracanie, przemieszczanie pod najróżniejszymi kątami, umożliwia dokładny montaż, jakiego nie byłby w stanie wykonać człowiek. Ponadto siłowniki tego typu są używane do automatycznego otwierania zaworów, zasuw, a nawet całych skrzydeł drzwiowych np. w unoszonych do góry drzwiczkach kuchennych szafek.
Zalety, ale i wady, z którymi trzeba się liczyć
Powszechnie używane siłowniki pneumatyczne mają szereg niepodważalnych zalet, wśród których najważniejszą jest prostota ich konstrukcji. Przekłada się to bezpośrednio zarówno na trwałość, jak i wytrzymałość, szczególnie na uszkodzenia mechaniczne. Ułatwia również konserwację i ewentualne naprawy w przypadku awarii i to bez konieczności użycia specjalistycznych narzędzi.
Jednak decydując się na zastosowanie tego typu siłowników, trzeba również liczyć się z pewnymi wadami, jakie posiadają. Intensywna praca może niekiedy prowadzić do ich rozszczelnienia. Szczególnie narażone są na to takie ich części jak uszczelki czy złączki gwintowe. Dlatego warto regularnie kontrolować ich stan, a w razie potrzeby wymienić na nowe lub uszczelnić przy wykorzystaniu dedykowanych uszczelniaczy.
Artykuł powstał we współpracy z firmą OBREiUP