Wyjątkowy sposób na upiększenie mieszkania roślinnością!

Bujna roślinność w mieszkaniu to wspaniały sposób na to, by uczynić je piękniejszym i przyjemniejszym dla oka. Śmiało można powiedzieć, że żadne bibeloty nie zdobią domu tak, jak wazony z kolorowymi kwiatami, lub jak donice z majestatycznymi drzewkami ozdobnymi.

Drzewo oliwne w charakterze ozdoby

Dobrym pomysłem na dekorację mieszkania jest zakup sadzonki drzewa oliwnego. W swoim naturalnym środowisku osiąga ono nawet 10 metrów wysokości i rodzi piękne jasnozielone kwiaty pachnące niczym miód i dające dorodne, apetyczne oliwki. W polskich warunkach klimatycznych trudno jest uzyskać tak dorodne drzewa, dlatego też nie hoduje się ich tutaj dla ich owoców, ale dla ich pięknego wyglądu. Drzewko oliwne przycięte w fantazyjny kształt może być czymś w rodzaju bonsai – drzewka, którego koronę kształtuje się w dowolny sposób, by wyglądało ładnie i oryginalnie.

Jakie warunki zapewnić drzewku

Drzewo oliwne ma duże wymagania dotyczące temperatury powietrza, ale to w zasadzie jedyne, o co powinniśmy się martwić kupując taką sadzonkę. Nie jest ono dobrym rozwiązaniem dla mieszkań, w których panuje półmrok z racji niewystarczającej ilości światła słonecznego. Będzie natomiast doskonałe w mieszkaniach z dużymi oknami, szczególnie od strony zachodniej i południowej, balkonami, czy też przeszklonymi werandami. Drzewo oliwne lubi wysoką temperaturę powietrza – doskonale będzie czuło się latem w nasłonecznionym ogrodzie lub na balkonie, za to zimą preferuje łagodną temperaturę około 10 stopni Celsjusza.

Drzewu oliwnemu należy zatem zapewnić warunki zbliżone do naturalnych, czyli dużą ilość światła słonecznego, i nie dopuszczać do ich przemarznięcia, gdyż wówczas nie zakwitną.

Pielęgnacja drzewa oliwnego

Aby drzewko ładnie i bujnie rosło, warto raz do roku, na wiosnę, przyciąć jego pędy, by lepiej się krzewiły. Od wiosny do jesieni w odstępach co dwa tygodnie warto poprawić jego kondycję specjalnym nawozem do roślin śródziemnomorskich. Pamiętać należy także o ochronie drzewa oliwnego przed nadmierną wilgocią – nie są one odporne na różne grzyby i niektóre pasożyty, źle znoszą również zbyt wilgotną glebę. Zaleca się kupno gleby przepuszczalnej, która zatrzymuje jedynie odpowiednią dla rośliny ilość wilgoci. Ze względu na silnie rozbudowany system korzeniowy drzewka, nie należy zbyt często go podlewać. Jest to drzewko, które świetnie radzi sobie nawet z suszą, dlatego wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą mieć ciekawe rośliny w domu, a brak im czasu na częste podlewanie.

Zapraszam po więcej informacji na stronę drzewo oliwne.