Czy opłaca się robić implanty zębów?

Implanty zębowe są rozwiązaniem dla osób z brakami w uzębieniu, np. w wyniku predyspozycji genetycznych, a także utraty zębów na skutek urazu bądź choroby. Sam implant to śruba umieszczona w kości, na którą zakładana jest korona imitująca naturalny ząb. Rozwiązanie to jest trwałe, ale czy rzeczywiście najlepsze z możliwych? Dowiedz się, czy opłaca się robić implanty zębów? O porady poprosiliśmy ekspertów kliniki Ortodentika w Łukowie.

Rodzaje implantów zębowych ze względu na materiał

Implanty zębowe można podzielić według kilku kryteriów. Jednym z najważniejszych z pewnością będzie materiał wykonania śruby. Obecnie niezwykle popularne są implanty tytanowe. Charakteryzują się wysoką  tolerancją przez organizm, w tym dobrą integracją z otaczającą je kością. Mają one kolor srebrnoszary. Drugą popularną opcją są implanty cyrkonowe, inaczej ceramiczne, które do złudzenia przypominają naturalną tkankę. Są one bezpieczne i rzadko wywołują reakcje alergiczne. Ogromną wytrzymałością cechują się z kolei implanty porcelanowe, jest to jednak rozwiązanie dość kosztowne – zauważa specjalista kliniki Ortodentika. Do najrzadziej wybieranych opcji zalicza się implanty akrylowe (mało wytrzymałe) i metalowe (tanie, ale najmniej estetyczne ze względu na wyraźną różnicę między zębem sztucznym a naturalnym).

Rodzaje implantów zębowych ze względu na kształt i rozmiar

Ważną różnicą między typami implantów jest również ich kształt oraz rozmiar. Ich wybór zależny będzie od indywidualnych uwarunkowań pacjenta oraz problemu, z jakim się zgłosił. Standardowe implanty mierzą od ok. 35 do 42 mm, istnieją jednak również takie, których średnica nie przekracza 2 mm oraz te sięgające 6 mm. Rozmiar dobierany jest po dokładnym badaniu, ocenie m.in. stanu kości, a także miejsca wstawienia zęba. Na tej samej podstawie wybierane są kształty implantu, które dzielimy na śruby, cylindry i spirale.

Czym się różnią implanty jednofazowe od dwufazowych? 

Kolejną ważną różnicą pomiędzy implantami jest czas, w jakim pacjent uzyska pełne uzębienie. Mowa tu o implantach dwufazowych i jednofazowych. W przypadku tych drugich korona i implant zakładane są podczas jednej wizyty. Z kolei implanty dwufazowe mogą wiązać się z oczekiwaniem na piękny uśmiech nawet przez kilka miesięcy. Na pierwszej wizycie zakładany jest jedynie implant, który zasłania się dziąsłem. Po zintegrowaniu wszczepionego elementu z kością zostaje on odsłonięty. Wtedy też specjalista zakłada koronę.

Ile kosztuje założenie implantów zębów?

Koszt założenia implantów zębowych zależeć będzie przede wszystkim od typu implantów, szczególnie materiału, z którego zostały wykonane. Wahają się one do ok. 1800 do 4000 zł. Jest to jednak cena wyłącznie za implant, nie uwzględniająca kosztów dodatkowych, jak wizyty lekarskie czy odpowiednia korona – wyjaśnia nam ekspert kliniki Ortodentika. Różnica wynikać będzie również z cennika samej kliniki, bazującego między innymi na lokalizacji. Znaczenie ma również wielkość uzupełnienia. Inny będzie koszt pojedynczego implantu, a inny uzupełnienia kilku przylegających do siebie zębów. W drugim przypadku możliwe jest nawet przekroczenie 20 tys. zł. Należy również pamiętać, że przewidywany koszt implantu określany jest po badaniu RTG pacjenta.

Czy opłaca się robić implanty zębów?

Implanty zębów zalecane są pacjentom, u których niemożliwe jest założenie korony na naturalnym korzeniu zęba. W takiej sytuacji założenie implantu lub noszenie protezy t jedyne dostępne opcje. Drugie rozwiązanie jest jednak znacznie mniej komfortowe. Odpowiednio zaprojektowany i założony implant pozwala cieszyć się pełną funkcjonalnością zęba. Służyć może nawet przez całe dekady. Co więcej, jego założenie może odbywać się zarówno w znieczuleniu miejscowym, jak i ogólnym, co pozwala na przeprowadzenie zabiegu również u osób obawiających się zabiegów dentystycznych. Implanty sprawdzają się również w skomplikowanych przypadkach braków w uzębieniu, a przy tym nie narażają pozostałych, zdrowych zębów na uszkodzenia. Należy przy tym pamiętać, że istnieją pewne przeciwwskazania do ich założenia. Należą do nich przede wszystkim: okres ciąży i karmienia piersią, nowotwory, obniżenie odporności, zaawansowane choroby zębów i dziąseł, nieuregulowana cukrzyca, zaburzenia krzepliwości krwi i wiek poniżej 18. roku życia. Ostateczną decyzję dotyczącą założenia implantu zawsze podejmuje specjalista.