Dom jak puzzle – prefabrykaty

Budowa własnego domu od podstaw nie jest zadaniem prostym, łatwym i przyjemnym. Jedną z najtrudniejszych rzeczy jest znalezienie solidnej ekipy budowlanej, która w określonym czasie postawi nam dom. Drugą trudnością mogą być warunki atmosferyczne – beton musi wiązać w określonej temperaturze, a deszcze mogą utrudnić wszystkie prace. Jest na to jednak sposób – dom z prefabrykatów.

Dom z prefabrykatów to technologia, która zdobywa coraz większą popularność w naszym kraju. Wynika to przede wszystkim z podstawowych priorytetów, którymi kierują się osoby budujące własny dom – ma być stosunkowo tanio i szybko, żeby móc zamieszkać we własnym budynku i zająć się wyłącznie jego wykończeniem i aranżacją pod siebie.

Ile kosztuje dom z prefabrykatów?

Porównanie kosztów budowy domu z prefabrykatów w stosunku do „tradycyjnych” technologii budowlanych pokazuje główną zaletę tego typu konstrukcji – są one tańsze nawet o kilkadziesiąt procent. W przypadku domów o powierzchni zabudowy już stu metrów kwadratowych, są to realne oszczędności, które można przeznaczyć na wykończenie czy też aranżację ogrodu.

Czas budowy

Drugą z zalet domów z prefabrykatów jest niewątpliwie czas budowy – na plac budowy przejeżdżają gotowe moduły, które łączy się jedynie w cały budynek. Cała operacja od dostarczenia modułów na plac budowy do zamknięcia stanu surowego zamkniętego nie zajmuje przeważnie więcej niż kilka dni. Przy odpowiednim przygotowaniu i zaplanowaniu prac, coraz więcej firm kończy ten etapu budowy domu w jeden, dwa dni robocze. Co jednak istotne, do czasu budowy należy doliczyć czas potrzebny na przygotowanie prefabrykatów w fabryce – zajmuje to przeważnie kilka tygodni. Przygotowanie elementów poza placem budowy daje jednak możliwość rozpoczęcia prac jeszcze przed uprawomocnieniem się postanowienia o pozwoleniu na budowę czy nawet zakupem konkretnej działki.

Podsumowując, dom z prefabrykatów jest obecnie jedną z najciekawszych alternatyw dla tradycyjnego budownictwa z cegły czy bloczków betonowych. Wykorzystanie najnowszych technologii pozwalających na przeniesienie produkcji do fabryki pozwala jednocześnie na zwiększenie jakości samego budynku poprzez zastosowanie maszyn i urządzeń o znacznie większej precyzji. Wszystko to wpływa na późniejszy montaż i spasowanie elementów, a tym samym na trwałość całego budynku. Wbrew pozorom nie powinniśmy się w żaden sposób obawiać wytrzymałości budynków o konstrukcji z prefabrykatów – w naszym rejonie geograficznym nie mamy do czynienia z kataklizmami, które wymagałyby bezwzględnie domów kamiennych czy z cegły. Dom z prefabrykatów jest znacznie tańszy i szybszy w budowie, a jednocześnie trwałość tego typu konstrukcji szacuje się na kilkaset lat.

Artykuł powstał przygotowany na podstawie materiałów znalezionych na hogerdom.pl