Zdecydowana większość ludzi nie przepada za wizytami w przychodni. To miejsce kojarzy nam się z chorobą, nieprzyjemnymi dolegliwościami. Dlatego często niechętnie je odwiedzamy. Czy jednak unikanie lekarzy jest sposobem na uniknięcie nieprzyjemnych skutków chorowania lub samych chorób? Raczej nie ulega wątpliwości, że nie. Co więcej – zaniedbanie pewnych niepokojących objawów może poprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia. Kiedy udać się zatem do lekarza?
Ból
Żaden zdrowy człowiek nie lubi bólu. Może wydawać się więc nam trochę dziwne, że ból jest ważny i potrzebny. Jest to dla nas swoisty sygnał ostrzegawczy, że z naszym organizmem dzieje się coś złego. Często ignorujemy go, zażywamy środek przeciwbólowy i cieszymy się, kiedy ból ustępuje po pół godzinie. Jeżeli jednak często boli nas konkretna część ciała, nie bagatelizujmy tego objawu. Być może rozwija się tam jakaś choroba czy dolegliwość. Warto, aby lekarz obejrzał ją kiedy jest jeszcze w łagodnym stanie. Często wystarczy wówczas na przykład rozwiązanie w postaci ortezy na opadającą stopę zamiast skomplikowanej operacji albo zmiany diety zamiast zażywania obciążających organizm leków. Ból nie jest zatem jedynie denerwującą dolegliwością, ale to nasz sprzymierzeniec, który daje znać, że warto zainteresować się daną częścią ciała czy organem.
Niepokojące symptomy
Obserwujemy swoje ciała i nie zawsze tym, co nas niepokoi jest ból. Czasami dostrzegamy na przykład pogorszenie ruchliwości, dziwne dźwięki podczas trawienia czy poruszania się. Nadmierne wsłuchiwanie się w swój organizm może powodować niebezpieczną hipochondrię. Jednak często właśnie w tej sposób możemy odkryć, że z naszym organizmem jest coś nie tak. Czasem rozwiązanie jest proste – zamontowanie ortezy na opadającą stopę lub pewne zmiany w diecie, ale zwykle musi zaproponować nam je lekarz, warto więc udać się do niego ze swoimi obawami.
Kiedy nic się nie dzieje
Być może od lat nie obserwujemy u siebie żadnych niepokojących objawów i uważamy, że jesteśmy zdrowi jak koń. Możliwe, że tak jest i cieszmy się z tego, ale zanim to zrobimy, wybierzmy się na badania kontrolne. Przynajmniej raz w roku dobrze jest wykonać podstawowe badania krwi i moczu – skieruje nas na nie każdy lekarz rodzinny. Może się wydawać, że to zbędne, jeśli czujemy się świetnie. Nic jednak nie tracimy – jeśli wyniki będą wzorcowe, mamy po prostu potwierdzenie dobrego stanu zdrowia. Możemy jednak również przekonać się, że wcale nie jest z nami tak dobrze, ale we wczesnym stadium choroby, co znacznie ułatwi leczenie. Profesjonalne ortezy na opadającą stopę kupisz w sklepie https://megamedic.pl/pl/p/Orteza-na-opadajaca-stope-/599