Kuchnia – na co zwrócić uwagę przy jej urządzaniu

Kuchnia musi być wygodna w użytkowaniu oraz estetyczna. Jak się okazuje na nasze doznania smakowe wpływają dwa czynniki – pierwszy to umiejętności kucharza, a drugi estetyka pomieszczenia, gdzie posiłki będą przygotowywane. 

Wybieramy meble

Planując meble do pomieszczenia kuchennego wybierajmy je starannie w szczególności, jeżeli mamy do czynienia z pomieszczeniami o nietypowych wymiarach. Nie zapominajmy również o rozplanowaniu strefy funkcjonalnej. Musimy również zapewnić sobie wygodną komunikację z pozostałymi częściami kuchni. Zastawianie blatu roboczego może narazić nas na uderzenia lub potknięcia. Warto również pomyśleć o ilości szafek, półek, które będą nam potrzebne. Kuchnia ma być miejscem, którego używanie będzie sprawiało nam przyjemność, dlatego warto ustalić obecność chociażby półek cargo oraz ich ewentualną zawartość. Nie kupujmy czegoś, co w ogóle nam się nie przyda.

Kuchnia i odpowiednie blaty

Każda kuchnia powinna mieć swój blat roboczy, który będzie dobrze skomunikowany chociażby w bliskiej odległości z płytą grzewczą lub zlewozmywakiem. Nie zapominajmy również o wielkości oraz materiale jaki posłuży do wykonania blatu. Optymalna szerokość blatu to 60 cm – pasuje on do większości kuchni, nawet do tych najmniejszych. Jednak najwygodniejszy blat to ten, który ma 90 cm szerokości – jego zastosowanie zależne jest od dostępności powierzchni. Blaty z granitu cechują się wyjątkową trwałością i solidnością, a na dodatek są bardzo łatwe w szybkim czyszczeniu.