Szlifierka do betonu – jakie dodatkowe funkcje są godne uwagi?

W dzisiejszych czasach producenci oferują swoim klientom coraz lepsze jakościowo maszyny do betonu, które wyposażone są w wiele dodatkowych funkcji. To właśnie dzięki tym „magicznym dodatkom” profesjonalna obróbka betonu nie stanowi obecnie żadnego większego wyzwania. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, które funkcje w szlifierce do betonu mogą okazać się bardzo przydatne, a które tak naprawdę są całkowicie zbędne.

Przydatne funkcje pomocne w pracy

Jak powszechnie wiadomo bardziej zaawansowane zastosowania wymagają użycia zdecydowanie bardziej wysublimowanych technicznie środków. Na pierwszy rzut oka klasyczna szlifierka do betonu może okazać się urządzeniem, które nie za bardzo kojarzy się z finezją, ale tak naprawdę narzędzie to ma do zaoferowania bardzo wiele dodatkowych funkcji, dzięki którym można przyśpieszyć pracę i znacząco przedłużyć żywotność samej szlifierki. Godna uwagi jest przed wszystkim specjalna kontrolka serwisowa wymiany szczotek. Dzięki specjalnej kontrolce zawsze będziemy wiedzieć, kiedy warto wymienić szczotki węglowe, aby obróbka betonu przebiegała bez żadnych zakłóceń.

Zimny start i elektroniczna kontrola prędkości obrotowej

W szlifierkach bardzo przydatny jest także tzw. „zimnu start”, czyli specjalna funkcja stopniowego zwiększania obrotów. Dzięki tej funkcji możemy zdecydowanie lepiej wykorzystać silnik, ponieważ nie trzeba go od razu rozpędzać do maksymalnych obrotów. Dzięki stopniowemu zwiększaniu obrotów profesjonalna obróbka betonu staje się czystą przyjemnością. Przy dłuższej pracy przydać może się także elektroniczna kontrola prędkości obrotowej, dzięki której automatycznie można dobrać odpowiednie obroty do obróbki konkretnej powierzchni. Systemy tego typu bardzo często wykorzystują różnorodne dane o oporze, które poszczególne powierzchnie stawiają obracającym się tarczą. Przy pomocy specjalnego algorytmu szlifierka do betonu może stopniowo zwiększać lub zmniejszać prędkość obrotową swoich tarcz.

Idealne uszczelnienie

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, ale porządne maszyny do betonu powinny charakteryzować się także idealnym uszczelnieniem. Nawet najlepsze systemy odsysania pyłu nigdy nie są w stanie w 100% zagwarantować idealnego uszczelnienia. Podczas pracy zawsze niewielkie ilości pyłu pozostawać będą w powietrzu. Warto rozglądać się za takimi urządzeniami, które posiadają porządne uszczelnienia i specjalną konstrukcję otworów wentylacyjnych, które pozwalają jak najdłużej utrzymać silnik szlifierki w doskonałym stanie. Perfekcyjne uszczelnienie jest w chwili obecnej najlepszym sposobem na przedłużenie żywotności szlifierki.