Zwrot podatku z Irlandii: czy jest to możliwe?

 

Osobom, które w Irlandii podjęły legalną pracę irlandzki urząd skarbowy potrąca zaliczki na poczet podatku dochodowego. Zdarza się, że potrącone zaliczki są wyższe niż ustalana każdego roku kwota zarobków, która jest zwolniona z podatku. Dlatego też warto ten nadpłacony podatek odzyskać.

Zwrot podatku z Irlandii: jak go odzyskać?

Dla osób legalnie pracujących w Irlandii bardzo ważną wiadomością jest to, że o zwrot podatku mogą ubiegać się za cztery lata wstecz. Rok podatkowy w Irlandii rozpoczyna się 1 stycznia, a kończy się 31 grudnia. Po jego zakończeniu można ubiegać się o zwrot podatku z Irlandii. Irlandzki urząd skarbowy Revenue oczywiście nie dokona zwrotu podatku, jeżeli osoba zainteresowana o to nie wystąpi. W załatwieniu formalności związanych ze zwrotem podatku można zwrócić się do biura specjalizującego się w odzyskiwaniu podatku z irlandzkiego urzędu skarbowego. Bliższe informacje osoby zainteresowane znajdą na stronie zwrot-podatkow.pl.

Jakie dokumenty są potrzebne?

Osoby, które chcą odzyskać swoje pieniądze muszą pamiętać o zgromadzeniu szeregu dokumentów. Koniecznie trzeba pamiętać o dokumentach, które potwierdzają zatrudnienie w Irlandii. Odchodząc z danego miejsca pracy pracodawca powinien nam wydać formularz P45, który należy dołączyć ubiegając się o zwrot podatku. Można dołączyć także formularz P60, który pracodawca zobowiązany jest wystawić po zakończeniu roku podatkowego. Zwrot podatku może być większy, jeśli mamy prawo do ulg i odliczeń. Należy oczywiście pamiętać o dołączeniu rachunków i zaświadczeń.

Osobom, które legalnie pracowały w Irlandii przysługuje prawo do zwrotu nadpłaconego podatku. Można się o niego ubiegać do czterech lat wstecz, ale trzeba uzbroić się w cierpliwość. Maksymalny okres oczekiwania na pieniądze wynosi 3 miesiące.