Co musimy wiedzieć o ubezpieczeniu pojazdu?

Własny pojazd to bez wątpienia olbrzymie ułatwienie, zarówno w kwestii załatwiania codziennych spraw, jak i planowania wyjazdów weekendowych czy wakacyjnych. Warto jednak pamiętać, że na posiadaczach pojazdów mechanicznych ciążą liczne obowiązki. Pierwszy z nich to obowiązkowe kontrole pojazdu na stacjach diagnostycznych, drugi – wykupienie polisy OC.

Czym jest ubezpieczenie OC pojazdu?

Ubezpieczenie samochodu to niezwykle ważna kwestia, zarówno z punktu widzenia bezpieczeństwa, jak i naszego portfela. Ubezpieczenie OC to polisa wymagana prawnie na wszystkich posiadaczach pojazdów mechanicznych. Pozwala ona legalnie poruszać się po polskich drogach i jest dokumentem sprawdzanym podczas każdej kontroli drogowej. Ubezpieczenie OC ma za zadanie chronić interesy innych użytkowników drogi. W praktyce oznacza to, że jeśli posiadacz polisy będzie sprawcą wypadku czy kolizji, to jego ubezpieczyciel pokryje podstawowe koszty napraw. W przypadku braku polisy sprawca musi opłacić szkody z własnej kieszeni. Polisa OC to polisa roczna – istnieje jednak możliwość zakupienia polisy miesięcznej. Opcja ta jest dostępna dla osób rejestrujących zakupiony samochód, jak również dla posiadaczy pojazdów zabytkowych.

Czy polisa OC jest droga?

Przygotowując się do zakupu polisy, musimy wiedzieć, że OC nie ma stałej ceny. Ubezpieczenie samochodu tego typu ma składkę wyliczaną na podstawie różnych zmiennych. Wysokość składki wyznaczana jest na podstawie wieku posiadacza pojazdu, jak również uzbieranych przez niego zniżek – zniżki gromadzone są za kolejne lata bezkolizyjnej jazdy. Na cenę polisy wpływa również wiek, marka i pojemność silnika samochodu, miejsce jego rejestracji. Polisa OC jest najdroższa w przypadku młodych, niedoświadczonych kierowców.