Domy drewniane w Polsce

W Polsce buduje się dzisiaj na potęgę – wznoszone są bloki na nowych osiedlach w dużych miastach, domy szeregowe na przedmieściach czy też domy jednorodzinne. Zdecydowana większość stanowi inwestycje prowadzone przez prywatnych deweloperów. Nie jesteśmy jednak skazani na kupno domu czy mieszkania od dewelopera. Obecnie coraz częściej w polskiej przestrzeni architektonicznej widoczne są domy drewniane w konstrukcji szkieletowej. Co warto o nich wiedzieć?

Dom z drewna wybudowany w bardzo krótkim czasie

Moda na domy drewniane nie jest niczym nowym w Polsce – pierwsze tego typu konstrukcje wznoszono jeszcze w latach 90. XX wieku. Dzisiaj jednak możemy skorzystać z ofert topowych firm, takich jak mawit.com.pl, które zaoferują nam nie tylko piękne projekty domów, ale również ich kompleksowe wzniesienie. Jak to wygląda w praktyce?

Podstawa jest oczywiście sam projekt. Te tworzone są z dużą precyzją, projektanci dbają o to, aby wewnątrz brył znajdowało się wiele naturalnego światła. Wśród domów najchętniej wybierane są domy parterowe z możliwością zabudowania poddasza oraz domy piętrowe. Dodatkowo większość projektów posiada garaż lub też podjazd pod domem. Samą bryłę po kilku latach można rozbudować.

Dlaczego warto wybrać dom z drewna?

Z pewnością najważniejszym czynnikiem jest jego cena. Szacuje się, że domy drewniane są o ok. 35% tańsze niż w przypadku klasycznych domów murowanych. Taka różnica w cenie pozwala na zminimalizowanie kredytu lub też całkowitą rezygnację z niego. Druga istotna sprawa to czas budowy. Domy w stanie surowym zamkniętym oddaje się po ok. 2 miesiącach, domy w stanie deweloperskim po 8 miesiącach. Możliwe jest także kompleksowe wykończenie wnętrza. Budowę domu z drewna można rozpocząć praktycznie w każdym miesiącu w roku – nie ma potrzeby oczekiwania na ładną pogodę.