Jak wybudować dom znacznie taniej?

Budowa własnego domu to olbrzymie przedsięwzięcie, która wiąże się nie tylko z inwestowaniem naszych pieniędzy, ale przede wszystkim: naszego czasu. Mimo tego wielu Polaków decyduje się na ten rodzaj zobowiązania, gdyż własny dom jest dla nich uosobieniem większej przestrzeni, możliwości związanych z rozwojem rodziny, to także szansa na własny ogród.

Miejsce idealne na dom

Aby móc wybudować dom konieczne są odpowiednie fundusze oraz ziemia. Jeśli zostaliśmy obdarowani ziemią w spadku z pewnością decyzja o wybudowaniu domu będzie znacznie łatwiejsza niż w przypadku osób, które musza dopiero skrawek ziemi zakupić. Na szczęście gminy odsprzedają również działki o nietypowych kształtach, w której bez problemu zmieści się dom – warto szukać takich okazji.

Czy koniecznie z kredytem?

Utarło się, że aby wybudować dom, konieczny jest kredyt. Faktycznie, wybudowanie domu wiąże się z olbrzymim wyrzeczeniem finansowym, a wzięcie kredytu z pewnością wiele ułatwi. Obecnie jednak kredytobiorcy nie są chyba jednak świadomi tego, że zaciągając kredyt zazwyczaj musimy spłacić jego dwukrotność. Aby uniknąć tego rodzaju sytuacji warto posiadać oszczędności, aby zmniejszyć ilość pożyczanych pieniędzy. Dobrym rozwiązaniem jest również poszukanie alternatywy dla domu murowanego, który w wydatkach wychodzi najdrożej. Taką alternatywą są tanie domy drewniane całoroczne, o których zaletach przeczytać można więcej pod linkiem.

Dom z naszych marzeń

Domy drewniane tworzone są w konstrukcji szkieletowej. Oznacza to, że jednym elementem murowanym są jego fundamenty, a ściany tworzone są na podstawie drewnianego szkieletu. Taki rodzaj konstrukcji sprawia, że budowa może być rozpoczęta praktycznie w każdym miesiącu w roku. Drugim istotnym zagadnieniem jest czas budowy, który w tym przypadku trwa od 2 do 4 miesięcy, w zależności od tego czy dom ma być oddany w stanie durowym czy pod klucz. Ostatnim, najważniejszym zagadnieniem są koszty – domy tego typu są o 30-40% tańsze niż domy murowane!