Monitorowanie ostrości noży CNC

Kiedy prowadzimy zakład, którego główną gałęzią działalności jest obróbka metalu, posiadamy przeważnie na wyposażeniu w zakładzie tokarki, frezarki analogowe lub CNC oraz inne maszyny do skrawania. Każda z takich maszyn posiada swoją część roboczą, którą nazywamy nożem.

Ostrzenie noży — konieczny zabieg

W zależności od tego, czy nóż jest nieruchomy, czy to nóż jest aktywną częścią obróbczą, maszyny mają różne nazwy, ale mają jedną wspólną cechę. Cechą tą jest cykliczne tępienie się noży. Ostrzenie narzędzi CNC powinno być wykonane, zanim nóż będzie zbyt tępy, aby zapewnić dostateczną jakość procesu. Jeśli dopuścimy do takiego stanu nasze narzędzie, w najgorszym wypadku stracimy materiał, a czasem nóż — w najgorszym niezgodny wyrób pojedzie do naszego klienta i stracimy jego zaufanie i reputację.

Jak prawidłowo monitorować ostrzenie narzędzi?

Frezy CNC pracują na oko z tym samym materiałem cały czas. Ale niestety tak nie jest. Tak samo, jak drewno w zależności od tego, z jakiego drzewa pochodzi, tak samo stal mając różne domieszki, może mieć inne parametry. Jak często musimy przeprowadzać ostrzenie noży?

Zależy to od bardzo wielu czynników, ale frezy CNC tępią się głównie w kontakcie z bardzo twardymi materiałami. Jeśli chcemy wcześniej wiedzieć, kiedy nóż zacznie się tępić, musimy ustalić kilka kwestii:

– jaką szerokość miała krawędź tnąca w momencie, kiedy zaczęliśmy użytkować nóż,
– z jakiego materiału nóż został wykonany,
– czy był dodatkowo utwardzany w innych procesach,
– jaki materiał był poddawany obróbce.

Obrabiany materiał kluczowym czynnikiem

Jeśli w naszym zakładzie mamy frezy CNC, które są dedykowane tylko do konkretnych materiałów, możemy z grubsza założyć po ilu roboczogodzinach, nóż wymaga ostrzenia. Jeśli natomiast nóż CNC, pracuje z różnymi materiałami, przez różną długość czasu, wówczas przewidzenie tego, kiedy wymagane jest naostrzenie, to zdecydowanie trudniejszym problem. W takiej sytuacji pozostaje nam tylko częsty bezpośredni pomiar szerokości krawędzi tnącej. Jeśli tego zaniedbamy, może się zdarzyć, że nóż jest zbyt tępy, aby mógł zagwarantować jakość, a mimo to pracuje. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie kilku noży i monitorować ich czas pracy z danym materiałem.