Pielęgnacja okien plastikowych

Drewniane ramy okienne wymagają skrupulatnego odświeżania poprzez malowanie i impregnację co kilka lat. Nie sposób wobec tego nie podkreślać zalet okien plastikowych – PCV jest dużo prostsze do utrzymania w dobrym stanie. Do kompleksowego zadbania o wygląd okien plastikowych wystarczą łatwo dostępne i niedrogie środki.

Szyby na błysk

Mycie szyb okien plastikowych nie różni się niczym od okien innego typu. Najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze będą ogólnodostępne preparaty na bazie alkoholu i łagodnych środków czyszczących. Znaczenie ma natomiast narzędzie – do polerowania szyb najlepiej sprawdzą się specjalne ściereczki z mikrowłókna, szlachetna ircha lub zwykły, miękki ręcznik papierowy. Odradzamy wykorzystanie gazety! Patent uważany za skuteczny lata temu może doprowadzić do zarysowań delikatnej powierzchni.

Czysta rama

Zabierając się za czyszczenie mocno zabrudzonych ram okiennych warto uzbroić się w cierpliwość i… łagodny płyn myjący. Choć wydaje się, że uporczywy brud skutecznie usuną tylko skoncentrowane produkty, należy unikać szczególnie tych, które zawierają rozpuszczalniki. Składniki tego typu mogą trwale uszkodzić powierzchnię ram, zmatowić ją i wpłynąć na wytrzymałość. Uszkodzenia mogą powodować również mleczka i pasty zwierające granulki ścierające. Porysowane ramy nie tylko nie wyglądają estetycznie, ale przez powstałe zarysowania stają się jeszcze trudniejsze w czyszczeniu. W przypadku ram zdobionych delikatnymi okleinami najlepszym wyborem będą specjalistyczne, profesjonalne płyny czyszczące.

Solidne zabezpieczenie

Z uwagi na to, że w stu procentach bezpieczne dla ram są jedynie łagodne środki powierzchniowo czynne, należy pamiętać o tym, aby z dużą dokładnością zabezpieczać okna plastikowe podczas odnawiania elewacji budynku lub remontowania mieszkania. Usunięcie kleju, farby czy zaprawy może być prawdziwym wyzwaniem, biorąc pod uwagę fakt, że zaleca się niestosowanie rozpuszczalników. Jeśli jednak dopuścimy do zabrudzenia, działajmy natychmiast. Im szybciej usuniemy substancje budowlane, tym większa szansa, że nie pozostawią one trwałych śladów na oknach.

Ostatnie szlify

Poza dużymi elementami okien takimi jak szyby i ramy, warto przyjrzeć się szczegółom. Podczas mycia należy skontrolować stan uszczelek i okuć. Fachowiec niskim kosztem wymieni uszkodzone elementy i dokręci obluzowane śrubki.

Prawidłowo pielęgnowane okna plastikowe to gwarancja zadowolenia na długie lata. Na szczęście PCV nie wymaga aż tak dużego zaangażowania jak okna innego typu.

Artykuł przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez firmę Internorm