Nieruchomości inwestycyjne na Śląsku

Aglomeracja śląska coraz częściej jest postrzegana jako miejsce idealne do prowadzenia różnego rodzaju działalności. Nieruchomości inwestycyjne, dostępne zarówno jako tereny pokopalniane, jak i pochodzące z zasobów polskich kolei, mogą stanowić idealną bazę do rozwoju własnej działalności produkcyjnej i usługowej.

Bardzo dobra lokalizacja

W przypadku Śląska o popularności nieruchomości inwestycyjnych przesądza bardzo dobre położenie. Większość gruntów inwestycyjnych leży w bliskim sąsiedztwie trasy A1 oraz torów kolejowych, w tym również od linii torów szerokich, sprawia, że przedsiębiorcy mogą liczyć na dogodny dojazd z zamówionymi produktami.

Dobra lokalizacja to również możliwość organizacji transportu dla wytwarzanych przez siebie produktów. Jednak spora część nieruchomości inwestycyjnych położonych na Śląsku ma dość precyzyjnie określone przeznaczenie. W praktyce może to oznaczać, że świetnie zlokalizowana hala może być wykorzystywana jedynie jako miejsce do prowadzenia działalności usługowej czy handlowej.

Najpopularniejsze lokalizacje nieruchomości pod inwestycje

Na terenie aglomeracji śląskiej największą popularnością cieszą się wszelkie nieruchomości, położone w Katowicach czy Wałbrzychu, zwłaszcza na terenach będących jeszcze kilka lat temu własnością kopalni czy dużych fabryk. Takie działki charakteryzuje dobra lokalizacja i dojazd, choć dużym ograniczeniem jest mała liczba nieruchomości dostępnych na wynajem oraz ich przeznaczenie.

W wielu miastach ze względu na plan zagospodarowania nieruchomości inwestycyjne nie mogą być wykorzystywane do celów przemysłowych, za to można w nich zorganizować biuro, magazyn czy punkt handlowy. Najwięcej tego rodzaju działek i nieruchomości posiadają Siemianowice Śląskie i Mysłowice, z kolei w samych Katowicach najczęściej są dostępne kamienice oraz budynki o przeznaczeniu biurowym.

Pojedyncza czy w sąsiedztwie innych

Inwestorzy poszukujący nieruchomości inwestycyjnych do szybkiego wykorzystania, gdzie w ciągu kilku miesięcy można przenieść siedzibę firmy czy jej część produkcyjną, zwykle wybierają nieruchomości inwestycyjne położone na działkach sąsiadujących z innymi działkami i nieruchomościami o podobnym przeznaczeniu.

Atutem takich miejsc jest aktualny plan zagospodarowania oraz utwardzony plac, który w wielu przypadkach jest dodatkowo pokryty asfaltem, co umożliwia dojazd dużym samochodom ciężarowym. Równie ważny jest dojazd, który powinien być dojazdem bezpośrednim z publicznej drogi dojazdowej.

Artykuł powstał we współpracy z GTB Invest – nieruchomości inwestycyjne