Nowoczesna obróbka drewna – wydajność i precyzja

Polska jest wiodącym producentem mebli wysokiej jakości, które są poszukiwane w wielu krajach nie tylko europejskich. Bardzo dynamiczny rozwój przedsiębiorstw produkujących wyposażenie wnętrz jest możliwy dzięki zastosowaniu nowoczesnych maszyn do frezowania drewna. Tego rodzaju urządzenia są wciąż wyposażane w najnowsze technologie.

Na czym polega praca nowoczesnej obrabiarki do drewna?

Urządzenie do obróbki drewna nazywane również frezarką jest specjalistyczną maszyną wyposażoną we frezy piłowe, które są roboczą częścią mającą kontakt z materiałem poddawanym obróbce. Maszyna napędzana energią elektryczną ustawiana jest poprzez regulatory na uzyskanie konkretnych kształtów, ozdobników i wymiarów, jakie są pożądane dla konkretnego elementu.

Frezy piłowe, czyli końcówki tnące posiadają różne kształty i długości. W zależności od efektu, który ma być uzyskany mogą wycinać rowki, otwory, ozdobne linie czy uzębienia. Obrabiarki o różnym stopniu zaawansowania są używane w masowej produkcji meblarskiej.

Techniki frezowania elementów drewnianych

Można rozróżnić kilka zasadniczych technik, podczas których frezy piłowe wykonują zadaną pracę na różnych płaszczyznach. W niektórych modelach frezarek techniki wykonania obróbki mogą być połączone.

Ze względu na rozmieszczenie frezów piłowych można wyróżnić technikę walcową i kształtową. Jeśli chodzi o sposób poruszania się ostrzy mogą one być współbieżne oraz przeciwbieżne. Tak szeroki zakres pracy urządzenia daje ogromne możliwości uzyskiwania pożądanych efektów.

Jakie wysokie technologie wprowadza się do obróbki drewna?

Od kilku lat coraz większe zastosowanie znajdują maszyny CNC, które poza walorami typowymi dla frezarki, są urządzeniami o niezwykle wysokiej wydajności i precyzji wykonania, a także nie wymagającymi dużej ingerencji ze strony pracownika obsługującego. Maszyny CNC stanowią większą część linii produkcyjnych dużych zakładów przemysłowych, zajmujących się produkcją mebli na masową skalę.

Cechą wyróżniającą urządzenia CNC od zwykłych frezarek jest ich duże zautomatyzowanie. Są wyposażone w system komputerowy, który czuwa nad całością produkcji po jednorazowym zaprogramowaniu. Obrabiarki CNC są na tyle precyzyjne, że eliminują wszelkie błędy i nieścisłości w wymiarach produktów finalnych, a także ograniczają ilość pracowników potrzebnych do produkcji.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Frezwid