Od czego zależy żywotność opon?

Żywotność opony zależy od wielu różnych czynników. Niektóre mają związek z jakością ogumienia, a inne z prawidłowością użytkowania auta. Zazwyczaj każdy producent podaje, jak długo potrwa okres eksploatacji jego opon. W przypadku ich uszkodzenia lub zużycia, warto odwiedzić dobry serwis samochodowy i skorzystać z usług wulkanizacji.

Regularne pompowanie opon

Zazwyczaj opony wytrzymują od 40 000 do 80 000 km. Istnieje jednak wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. Należą do nich rodzaje uczęszczanych dróg, kwestie pogody oraz inne warunki jazdy. Ponadto, niektóre proste czynności konserwacyjne mogą zwiększyć żywotność opon nawet o kilkadziesiąt procent, dzięki czemu są w stanie przejechać nawet 120 000 km.

Jednym z najłatwiejszych sposobów na zwiększenie trwałości opon jest utrzymywanie ich odpowiednio napompowanych. Brak pompowania obciąża obszary opony, które nie powinny być poddawane dużemu naciskowi. Powoduje też, że opona staje się gorętsza niż normalnie, ponieważ ma dłuższy kontakt z nawierzchnią drogi. Struktura niepompowanej opony prawdopodobnie ulegnie awarii znacznie szybciej, niż w przypadku opony regularnie pompowanej.

Systematyczna rotacja opon

Aby mieć pewność, że opony będą trwać dłużej, właściciele pojazdów powinni również obracać opony. Zazwyczaj obejmuje to przesunięcie przednich opon do tyłu i odwrotnie, a także ewentualnie przełączenie opon na przeciwne strony pojazdu.

Pojazdy z napędem na przednie koła szybciej zużywają przednie opony. Odwrotnie jest w przypadku pojazdów z napędem na tylne koła, dlatego tak ważna jest rotacja opon. W przypadku ich zużycia lub uszkodzenia, dobrym rozwiązaniem jest wulkanizacja opon w Tomaszowie. Składa się na nią szereg usług wulkanizacyjnych, które realizowane są przez doświadczony serwis samochodowy.

Styl jazdy kierowcy

Żywotność opon skraca się także w przypadku niewłaściwego stylu jazdy kierowcy. Osoby, które gwałtownie przyspieszają lub szybko się zatrzymują, zwykle doprowadzają do zużycia opon znacznie wcześniej niż ci, którzy jeżdżą ostrożniej. Za każdym razem, gdy piszczy opona, część bieżnika ulega uszkodzeniu.

Wszystkie opony trwają tylko przez pewien czas, zanim ulegną uszkodzeniu lub zniszczeniu. Jeżeli jazda na takim ogumieniu mocno utrudnia jazdę, warto skorzystać z usług dobrego serwisu samochodowego. W ramach jego usług realizowana jest wulkanizacja opon w Tomaszowie. Warto pamiętać, że kontynuowanie jazdy na mocno zużytych oponach jest nie tylko nielegalne, ale także bardzo niebezpieczne.