Porady z internetu

Mówi się, że nie ma takiego pytania, na które odpowiedzi nie dałoby się znaleźć w internecie. Czy oznacza to, że prawie wszyscy mamy dzisiaj w ręku narzędzie oferujące wszelką wiedzę i niezwykłą mądrość? Oczywiście, że nie. Za pomocą internetu oraz przy udziale jego użytkowników możemy jednak dowiedzieć się wielu rzeczy. W jaki sposób czerpać wiedzę i porady z sieci, aby naprawdę na tym skorzystać?

Profesjonalne portale

Jeśli poszukujemy jasnej odpowiedzi na jakieś nurtujące nas pytania czy wątpliwości i chcielibyśmy być pewni jej poprawności, warto korzystać z profesjonalnych portali i stron internetowych, na których udzielają się eksperci. Zazwyczaj się one tematyczne. Trudno oczekiwać, że na portalu, który tworzy jedna osoba, a zakres tematyczny to tak zwane mydło i powidło, wszystkie zagadnienia będą świetnie omówione, chyba, że korzysta ona z bardzo dobrych źródeł wiedzy. Wybierajmy zatem portale tematyczne, których głównym zagadnieniem jest na przykład wyposażenie domu – Barokko to przykład takiej strony. Możemy od razu odnajdować je przy pomocy wyszukiwarki, wpisując na przykład „wyposażenie domu – Barokko” czy „kosmetyki do mycia – Wizaż”.

Forum

Możemy również zadać nurtujące nas pytanie innym internautom. Świetnie do tego nadają się fora internetowe. Czy otrzymamy rzetelną odpowiedź? Tego niestety nie wiemy. Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie i czy w klawiaturę naprawdę uderzają palce lekarza, który doradza nam w sprawie zdrowotnej czy może to na przykład uczeń gimnazjum, który chciał zrobić sobie żart. W pobieraniu internetowych porad należy być zatem rozważnym i ostrożnym.
Jeżeli jednak często mamy wątpliwości z jakiegoś zakresu wiedzy i umiejętności, zapiszmy się na tematyczne forum, na przykład dedykowane młodym matkom. Inne kobiety mogły przechodzić przez podobne trudności jak my i całkiem możliwe, że zaproponują nam dobre rozwiązanie problemu. Zawsze jednak pamiętajmy, żeby nie słuchać internetowych rad bezkrytyczne, szczególnie wtedy, kiedy chodzi o nasze zdrowie. Wszelkie znalezione w sieci „cudowne sposoby” na dolegliwości, koniecznie skonsultujmy z lekarzem. Nie warto również wpisywać objawów, które nam towarzyszą w wyszukiwarkę, w nadziei, że otrzymamy rzetelną diagnozę. Może nam ją dać jedynie profesjonalista, który holistycznie, całościowo oceni stan naszego zdrowia. Natomiast samodzielne odnalezienie u siebie w ten sposób ciężkiej choroby może tylko wywołać u nas niepotrzebny i tak naprawdę bezzasadny niepokój, dlatego nie warto radzić się doktora Google.