Sauny – co mogą nam zaoferować ich producenci?

Zakup sauny to z reguły trudna decyzja. Musimy wiedzieć, czy taka inwestycja będzie nam w ogóle potrzebna, czy przyda się w naszym domu i… czy przypadkiem nie zrujnuje naszego budżetu. Producenci saun zwykle mają nam do zaoferowania ich dwie podstawowe formy.

Po co nam sauna?

Ktoś mógłby powiedzieć, że sauna nie jest nam w ogóle potrzebna. Tymczasem taka opinia to zwyczajny błąd. Po pierwsze – sauna doskonale sprawdza się jako narzędzie zwiększające odporność naszego organizmu. Wysokie temperatury zwiększają potliwość, dzięki której szybciej oczyszczamy się z toksyn i innych, bardzo niebezpiecznych dla naszego zdrowia patogenów.

Sauna to również wysokie różnice temperatur pomiędzy wnętrzem sauny a jej otoczeniem. Tak duże różnice sprawiają, że nasze naczynia krwionośne znacznie się rozszerzają, co usprawnia przepływ krwi i umożliwia oczyszczenie wnętrza żył i tętnic. Wreszcie – sauna jest doskonałym rozwiązaniem, jeśli cierpimy na np. bóle mięśni czy stawów. Powiedzenie, że tego typu bóle trzeba rozgrzać, jest tu po prostu na miejscu.

Sauna fińska

Pierwszym a zarazem najkorzystniejszym dla naszego zdrowia rodzaje sauny, jest oczywiście sauna fińska, czyli mówiąc inaczej – sucha. Każdy producent saun ma je w swojej ofercie. Głównie ze względu na swoje właściwości a także popularność. Ponadto sauny fińskie możemy bardzo często spotkać również na różnego rodzaju basenach, aquaparkach i wielu innych miejscach użytku publicznego.

Sauna sucha charakteryzuje się (jak sama nazwa wskazuje), bardzo niską wilgotnością powietrza (może ona sięgać nawet 10 procent). Z kolei temperatura panująca w tej saunie jest bardzo wysoka i często sięga w okolice 80 – 90 stopni Celsjusza. Właściwości te sprawiają, że szybciej się pocimy a przez to skuteczniej usuwamy szkodliwe substancje z naszego organizmu.

Sauna parowa

Sauna parowa jest może i mniej korzystna dla zdrowia niż sauna fińska, ale za to o wiele bardziej komfortowa. Temperatury jakie w niej panują sięgają zwykle okolic 50 stopni Celsjusza. Z kolei wilgotność sięga nawet 100 procent. Nietrudno więc się domyślić, że tego typu sauna jest raczej cała wypełniona parą wodną.

Dlaczego sauna parowa jest aż tak komfortowa? Ponieważ umożliwia ona wprowadzenie do pary wodnej dodatkowych olejków zapachowych, które nadają atmosferze charakterystycznego aromatu. Olejki te mogą mieć przeróżny aromat – od lasu iglastego aż po bryzę morską. Producent saun parowych zwykle wyposaża je w dodatkowe systemy, umożliwiające rozprowadzenie aromatów po całym jej wnętrzu. Artykuł powstał we współpracy ze Megiw