Wybór pierwszej kasy fiskalnej – jak sobie z tym poradzić?

Osoby, które wcześniej w ogóle nie miały styczności z kasami rejestrującymi, mogą uważać wybór tej technologii za wymagające zadanie. Tym bardziej, że urządzenia produkowane współcześnie posiadają szereg funkcjonalności, które ułatwiają prowadzenie sprzedaży. Kluczowa jest jednak znajomość tych rozwiązań oraz ich odpowiednie dopasowanie do potrzeb firmy.

 

W dzisiejszych czasach na polskim rynku dostępne są rozmaite rodzaje kas fiskalnych. Urządzenia te musza być bowiem dostosowane do oczekiwań różnych działalności – mniejszych, średnich i większych firm. Co więcej, współczesne kasy rejestrujące dzieli się ze względu na sposób, w jaki przechowują kopię paragonów fiskalnych. Dlatego też wyróżnia się modele zapisujące wspomnianą dokumentację na papierowych rolkach oraz na karcie pamięci. Natomiast zupełnie osobną kwestią jest wybór dostawcy technologii sprzedaży. A to również wpływa na komfort wdrożenia pierwszej kasy fiskalnej.

 

Jakie urządzenie rejestrujące zamówić?

Nikt w krótkim czasie nie stanie się ekspertem w dziedzinie kas fiskalnych. Podatnik nie powinien więc oczekiwać, że z dnia na dzień sprawdzi i przyswoi mnóstwo informacji na temat tych urządzeń. Ważne jest raczej to, żeby poznać najważniejsze rozwiązania technologiczne i parametry, które posiadają poszczególne kasy rejestrujące. W szczególności dotyczy to sposobu przechowywania kopii paragonów fiskalnych. Współcześnie dane tego typu można archiwizować w formie papierowej lub elektronicznej. Istotna jest też pojemność PLU, która określa, ile produktów i usług będzie można zaprogramować w pamięci urządzenia. Poza tym, przy wyborze pierwszej kasy rejestrującej warto zwrócić uwagę na liczbę i rodzaj obsługiwanych interfejsów komunikacyjnych. Znaczenie może również mieć praca mechanizmu drukującego, wydajność baterii czy możliwość korzystania z wielu skrótów klawiszowych.

 

Jak wybrać dealera technologii sprzedaży?

Pisząc w największym skrócie, przy wyborze dealera technologii sprzedaży warto się kierować nie tylko cenami urządzeń, ale też lokalizacją konkretnego dystrybutora. Firma, w której podatnik kupi kasę, będzie później po prostu odpowiedzialna za wykonywanie interwencji serwisowych. A bliższa odległość ułatwi m.in. zlecenie obowiązkowego przeglądu technicznego. Ponadto, znaczenie na pewno ma jakość świadczonych usług. Rzetelny dystrybutor technologii sprzedaży zapewnia swoim klientom szereg udogodnień, np. to, że dostawa kasy fiskalnej nie będzie dodatkowo płatna. W czasie kontaktu z przedstawicielem dealera urządzeń rejestrujących warto też poprosić o pomoc przy wyborze odpowiedniego rozwiązania.

 

Wdrożenie pierwszej kasy w czasach Online

Począwszy od 2018 roku, polskich podatników czekają duże zmiany w sposobie rejestrowania obrotu na kasach fiskalnych. Wystarczy wspomnieć, że już za kilka miesięcy na rynku pojawią się nowe urządzenia – modele online. Dla wielu przedsiębiorców będą to zapewne ich pierwsze kasy rejestrujące. Niemniej, urządzenia działające online nie zastąpią automatycznie dotychczasowych modeli. Wybór kasy fiskalnej w przyszłości zagwarantuje więc jeszcze szersze pole manewru. Początkowo większość podatników będzie mogła sięgnąć zarówno po urządzenie z kopią elektroniczną lub papierową, jak i model online. Później „stare” kasy zaczną być stopniowo wycofywane z użytku.