Zacienione zakątki ogrodowe

Ogród, w którym rosną duże i stare drzewa oraz krzewy warto pielęgnować tak, żeby dostarczyć jednak pozostałym roślinom nieco światła. Przycinanie to podstawowy zabieg, który trzeba przeprowadzać, jeśli nie chcemy, żeby nasz ogród zdziczał. Jeśli lubimy tajemnicze przestrzenie w angielskim duchu, to taki ogród o leśnym charakterze stanie się dla nas prawdziwym azylem. Jak go stworzyć?

Wzorując się na ogrodach angielskich

Odwołując się do naturalistycznych ogrodów angielskich, wykorzystajmy przyjemnie zacienione zakątki ogrodowe, idealne do tego, żeby postawić tam urocze meble ogrodowe. Naśladując rozkoszne zakamarki, które pojawiały się niespodziewanie w ogrodach wiktoriańskich, wyczarujmy podobne – w altance oddalonej od domu, pod rozłożystymi dębami.

Wystarczy elegancka kanapa do ogrodu, stół i krzesła czy fotele – żeby w zacienionym fragmencie ogrodu stworzyć miejsce do posiedzenia, pomyślenia, zamarzenia. Refleksja i zaczarowanie w jednym miejscu na świecie.

Wybór roślin

W przestrzeni, w której panuje i czaruje cień, istotna sprawa to dobór roślin. Funkia, bodziszki, naparstnica – pięknie udekorują zacienione miejsca. Postawmy na rośliny cebulowe oraz byliny, które wcześnie kwitną. Takie, którym do rozwoju nie jest potrzebne zbyt wiele światła.

Eleganckie paprocie

Warto przypomnieć sobie cenione dawnej paprocie. Wspaniale rozwiną się w cieniu i udekorują każdy zakątek – ukryte pod drzewami źródełko czy skalniak. Stworzą też fantazyjne otoczenie dla zwykłej dróżki. Niestety paprocie to rośliny, w których często skrywają się kleszcze.

Bardzo odporną paprocią jest narecznica samcza. Rozwinie się właściwie wszędzie, z wyjątkiem zbyt wilgotnych miejsc. W środowisku wapiennym dobrze poradzi sobie z kolei lśniąca zanokcica. Paprocie udekorują ogród w fantazyjnym i nieco egzotycznym stylu.