Aranżacja okien w mieszkaniach – o czym pamiętać?

Odpowiedni wybór i zaaranżowanie okien w domu jest niezwykle ważne nie tylko dla naszego samopoczucia, ale i zdrowia, głównie naszych oczu. Wybierając konkretne okna podczas wymiany stolarki okiennej czy przymierzając się do kupna zasłon pamiętajmy o tym, aby do pomieszczenia wpadało jak najwięcej światła!

Wymiana okien – jakie materiały są godne uwagi?

Podstawą są oczywiście okna – obecnie producenci okien oferują na nowoczesne rozwiązania, które znacząco różnią się od okien tworzonych jeszcze 20 lat temu. Dawniej okna wykonywane były drewna, najczęściej nieimpregnowanego, przez co pod wpływem dużych różnic temperatur mogło się ono rozwarstwiać. Przez szpary w deskach wpadało do pomieszczenia chłodne powietrze. Drugim problemem były stare uszczelki – tworzone były głównie z gumy bez domieszek, co również przekładało się na ich niską jakość. Pod wpływem chłodnego powietrza uszczelki sztywniały, pękały, kruszyły się.

Obecnie technologia tworzenia okien znacząco się zmieniła: dotyczy to samej konstrukcji, uszczelek a nawet szyb. Wykorzystywane są nowoczesne rozwiązania, przez co możliwe jest przede wszystkim zapewnienie odpowiedniej termoizolacji w mieszkaniach. O nowoczesnych systemach okiennych warto poczytać na okna-internorm.pl.

Niezwykle modne ostatnio okna panoramiczne nie muszą oznaczać przenikania chłodnego powietrza do wnętrza – obecnie wykorzystywana technologia okien pasywnych sprawia, że takie okna pozwalają na utrzymanie ciepła wewnątrz pomieszczenia.

Rolety? Zasłony? Firany?

Do niedawna Polacy nagminnie zasłaniali okna firanami i zasłonami. Zazwyczaj miało to związek z chęcią odgrodzenia mieszkania przed oczami przechodniów. W niewielkim stopniu zasłony i firany miały spełniać również funkcję dekoracyjną. Obecnie odchodzi się od tych praktyk – firany i zasłony zabierają światło a dodatkowo optycznie zmniejszają pomieszczenie. Zamiast nich warto wybrać rolety, najlepiej odciągane zarówno z góry, jak i z dołu.