Zadbaj o odpowiednią izolację cieplną w domu – najważniejsze zagadnienia

Ciepło w domach to nie tylko kwestia rozkręconych kaloryferów czy rozpalonych kominków. To, czy w naszych domach jednorodzinnych będzie ciepło, zależy od szeregu czynników, o których powinniśmy myśleć jeszcze na etapie budowania domu. Jakie to elementy? Co warto o nich wiedzieć?

Podstawą w budowie domu jest wybranie takich elementów budowlanych, aby dom był stabilny. Współcześnie w sklepach budowlanych znajdziemy wiele interesujących materiałów wykończeniowych, których zadaniem jest podniesienie termoizolacji wewnątrz budynku. Jako właściciele budynku możemy wybierać pomiędzy licznymi produktami pochodzącymi od polskich i zagranicznych producentów. Jeśli nie jesteśmy pewni wyboru warto poradzić się specjalistów.

Okna są ważne!

Niezwykle istotne w zapewnieniu optymalnej temperatury w domach są okna. Dawniej tworzono je z prostych desek drewnianych – niezaimpregnowane drewno było bardzo podatne na zmiany temperatur. Pod jej wpływem drewno pękało, rozwarstwiało się.

Topowe firmy takie jak oknar-wroclaw.pl oferują obecnie szeroki wybór okien wykonanych z drewna oraz PCV. Okna odznaczają się dużą odpornością na zmienne temperatury, uszkodzenia. Jeśli zależy nam na dużej ilości naturalnego światła wpadającego do mieszkania warto zastanowić się nad oknami pasywnymi – posiadają one specjalistyczną konstrukcję, dzięki której ciepło jest lepiej izolowane wewnątrz.

Szczelna instalacja grzewcza

Aby mieć pewność, że w naszym domu będzie ciepło jesienią i zimą konieczne jest sprawdzanie instalacji grzewczej. Nieszczelność czy usterki powodują słabsze grzanie pomieszczeń. Nieświadomi usterek poświęcamy więcej materiałów grzewczych, przez co dodatkowo rosną nasze rachunki. Jeśli faktycznie wykryjemy wadę systemu konieczne będzie wezwanie specjalistów, którzy wnikliwie przyjrzą się instalacji.