Jak zrobić zdjęcia pod wodą?

Jednym z najmniej istotnych (jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo) akcesoriów do nurkowania jest wodoszczelna obudowa do aparatu cyfrowego, bądź smartfonu. Nie oznacza to jednak, że sprzęt ten w ogóle nam się nie przyda. Zwłaszcza, jeśli wyjeżdżamy na „nurkowe eskapady”, gdzieś w dalekie, ciepłe kraje.

Kolorystyka zdjęć

Nawet najlepsze, fotograficzne akcesoria do nurkowania nie wyeliminują błędów, jakie niosą ze sobą prawa podwodnej optyki. Jednym z nich jest zaburzona kolorystyka. Im głębiej robimy zdjęcia, tym zobaczymy na nich coraz więcej błękitu. Na przykład już 5 metrów pod powierzchnią wody, całkowicie znika kolor czerwony. Jak sobie z tym problemem poradzić? Najlepszym rozwiązaniem będzie dostarczenie pod wodę nieco światła, oczywiście w „formie” lampy błyskowej. Dzięki niej, na naszych podwodnych zdjęciach z nieco większych głębokości pojawią się żywe i autentyczne kolory. Podobnie zresztą, jak na profesjonalnych, podwodnych zdjęciach wykonanych przez miłośników fotografii.

Ośrodek

Nie zapominajmy, że robienie zdjęć pod wodą to samo, co robienie ich na powietrzu. Nawet najlepsze fotograficzne akcesoria do nurkowania nie wyeliminują zjawiska niewyraźnego tła, które pojawia się na odległości większej aniżeli pięć metrów. Co więc należy zrobić, jeśli zależy nam na dokładnym sfotografowaniu konkretnego detalu z większej odległości? W wielu przypadkach po prostu nie będzie to możliwe. Żeby zrobić wyraźne zdjęcia, będziemy musieli podpłynąć znacznie bliżej fotografowanego obiektu i – co ważne – będzie to zależało również od naszej głębokości. Im jest ona mniejsza, tym nasze fotograficzne akcesorium do nurkowania będzie miało dostęp do większej ilości światła, co będzie wiązało się z dokładniejszymi zdjęciami.

Obiektyw szerokokątny i konwerter

Z powyższym aspektem wiąże się jeszcze jedna trudność. Chodzi mianowicie o konieczność zakupienia obiektu szerokokątnego. Fotografowanie przedmiotów z bliskich odległości może i jest wyraźne, ale w większości przypadków nie uchwyci całości kompozycji. Głównie ze względu na jej spory rozmiar. Można też skorzystać z konwerterów rozszerzających pole widzenia. Z reguły montuje się je na zewnątrz obudowy posiadanego przez nas aparatu. Jest to jednak bardzo profesjonalny sprzęt. Ich maksymalne pole widzenia oscyluje gdzieś w okolicach 100 stopni. Tego typu akcesoria do nurkowania można zakupić wyłącznie w profesjonalnych sklepach. Artykuł powstał we współpracy ze Dive Zone