Kancelaria prawna – miejscem pracy radców i adwokatów

Adwokat, który posiada odpowiednie kwalifikacje do wykonywania tego zawodu, po ukończeniu aplikatury, może otworzyć własną kancelarię. Bardzo dobrze na początku tej kariery sprawdzają się modele biznesowe kancelarii specjalizującej się w określonej dziedzinie prawa, np. w prawie rodzinnym, gospodarczym, czy chociażby cywilnym. Adwokat powinien również określić, czy w toku swojej działalności zamierza obsługiwać wyłącznie osoby fizyczne czy też osoby prawne.

Rejestracja działalności

Zakładana kancelaria prawna Katowice nie różni się zasadniczo od rejestracji jakiejkolwiek innej firmy działającej w innej branży. Samo uregulowanie formalności związanych z otworzeniem kancelarii jest zatem dość prostym zadaniem.

Trudności może sprawić sama organizacja pracy, pozyskanie klientów i nauka budowania relacji z nimi. Niezbędną umiejętnością jest także zdolność oceny, które zlecenia należy przyjąć, a które lepiej odrzucić.

Co powinna posiadać kancelaria?

Tak jak inne tego rodzaju podmioty, powinna ona posiadać odpowiedni sprzęt, zatrudniać wykwalifikowanych adwokatów i radców i śledzić bieżące zmiany w zapisach prawa. Radca prawny, tak jak wszystkie zawody prawnicze, nie musi zakładać odrębnej działalności gospodarczej aby pracować we własnej kancelarii.

Prawnik może na podstawie podjętej przez siebie działalności gospodarczej udzielać różnorodnych opinii prawnych. Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej stwarza prawnikom pole do udzielania zwykłych porad prawnych, zwanych popularnie opiniami prawnymi.

Lokalizacja kancelarii prawnej

Jak podają różnorodne badania, największa ilość kancelarii zlokalizowanych jest przy sądach oraz w dużych miastach (stąd popularna kategoria wyszukiwania- kancelaria prawna Katowice). Tam też popyt na tego typu usługi jest o wiele większy niż w innych częściach miasta.

Zakładając więc kancelarię w dużej aglomeracji pod uwagę należy wziąć fakt, iż konkurencja jest tutaj bardzo duża i bez odpowiedniej reklamy trudno będzie dotrzeć do określonej grupy klientów. Na początek warto też zainwestować w profesjonalną stronę internetową, która będzie wizytówką kancelarii w Internecie.

Utrudnienia

Trudności po otwarciu kancelarii prawnej często wynikają z konieczności organizacji pracy, stałego pozyskiwania klientów i budowania pozytywnych relacji z nimi.

Kancelaria nie ma możliwości zastosowania tradycyjnych form reklamowych, dlatego może bazować wyłącznie na rekomendacjach klientów. Ważne jest, aby każdy z nich otrzymywał fachową pomoc i wsparcie, co wymaga określonych kompetencji prawników i asystentów, pracujących w kancelarii.