Najważniejsze parametry frezów palcowych

Wszystkie frezy posiadają cechy, które decydują o wydajności procesu obróbki. Znaczenie ma zarówno kierunek, jak i prędkość posuwu. Które parametry frezów do aluminium mają największe znaczenie?

Kierunek pracy frezów

Maszyna CNC obraca frez zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Spiralny kierunek rowków wykonywany podczas owijania wokół narzędzia określa, czy wióry są wyrzucane w kierunku górnej lub dolnej części obrabianego przedmiotu. Frezy palcowe do aluminium wyrzucają wióry w kierunku wierzchołka obrabianego przedmiotu, tworząc czysto wyciętą dolną powierzchnię.

Minusem takiego rozwiązania jest ryzyko powierzchniowego oderwania lub wytarcia na górnej powierzchni, w momencie gdy pozostałości materiału są wyrzucane w górę. Kompresyjne frezy palcowe do aluminium przesuwają wióry w górę od podstawy i w dół od górnej strony frezu końcowego. Ten rodzaj frezu zapewnia gładką powierzchnię po obu stronach podczas cięcia materiału.

Kanały i prędkości

Szybkość przesuwania frezu po materiale nazywa się szybkością podawania. Szybkość obrotowa nazywana jest natomiast prędkością i jest kontrolowana przez szybkość obracania freza lub wrzeciona przez narzędzie tnące.

Narzędzie powinno przesuwać się po materiale tak szybko, jak to możliwe, bez uszczerbku dla wykańczanej powierzchni. Im dłużej narzędzie obraca się w dowolnym miejscu, tym więcej ciepła wytwarza. Wysoka temperatura jest jednak niepożądana, ponieważ może spalić materiał lub radykalnie zmniejszyć żywotność frezu

Prędkość posuwu a prędkość wrzeciona

Prędkość wrzeciona zbyt szybko sparowana z małą prędkością posuwu może spowodować spalenie lub stopienie. Jeżeli jest jednak zbyt wolna, w parze z szybszym posuwem może spowodować stępienie krawędzi skrawającej, ugięcie frezu palcowego do aluminium lub możliwość jego zerwania.

Dobrą strategią przy wyborze frezu jest próba zrównoważenia prędkości posuwu i prędkości wrzeciona poprzez wykonanie dwóch przejść na obrabianym przedmiocie. Pierwszy przebieg, zwany przebiegiem zgrubnym, można wykonać za pomocą frezu końcowego, który wyrzuci dużą liczbę wiórów przy wysokim posuwie. Drugie przejście, zwane przejściem końcowym, nie wymaga tak agresywnego cięcia i może zapewnić gładsze wykończenie z dużą prędkością.

Frezy palcowe do aluminium w swojej ofercie firma Frezwid