Oryginalne części dla Skoda Octavia

Skoda Octavia to jeden z najpopularniejszych samochodów rodzinnych, jaki wybierają Polacy. Ze względu na jego popularność ważny jest również koszt części zamiennych, które mogą się przydać w czasie remontu po stłuczce czy po wypadku. Mimo że w internecie i w licznych sklepach z częściami oferowane są tańsze zastępniki, to najczęściej wybierane są oryginalne części zamiennedo Skody.

Dlaczego warto wybierać oryginalne części do Skody

Oryginalne częsci dla Skoda Octavia są poszukiwane głównie przez właścicieli samych samochodów, którzy uważają, że jedynie części wyprodukowane przez markę Skoda są w stanie zastąpić zniszczone elementy maski, nadproża czy stłuczony reflektor. Jednak coraz częściej sami ubezpieczyciele zmuszają właściciela takiego pojazdu do tego, aby części zamiennedo Skody były częściami tańszymi. A tańsze są zamienniki, które jednocześnie charakteryzują się mniejszą trwałością. W przypadku elementów metalowych ta różnica może nie być zauważalna. Jednak przy elementach z plastiku czy też częściach mechanicznych zamiennik może uszkodzić dobrze działające części w samochodzie. Ich dodatkową wadą jest fakt, że pozornie są tańsze, jednak charakteryzują się dużo mniejszą trwałością, co oznacza, że po krótkim czasie, nawet już po kilku miesiącach, mogą wymagać wymiany na nową część.

Części do Skody – gdzie ich szukać

Najtaniej, podobnie jak w przypadku innych produktów, oryginalne częsci dla Skoda Octavia można znaleźć w sklepach internetowych. Sklepy z częściami zwykle oferują części oryginalne oraz tańsze zamiennik, pozostawiając klientowi możliwość wyboru. Laik, którego wiedza w zakresie części zamiennych jest dość nikła, może w ten sposób kupować np. pióra do wycieraczek, filtry czy zestaw żarówek do reflektorów. W niektórych sklepach pojawiają się natomiast części zamienne, które zostały oznakowane zgodnie z międzynarodowym system znakowania GVO. W tym przypadku część zamienna może mieć dodatkowe oznaczenie literowe. Jeśli w samochodzie ma się pojawić część oryginalna, wówczas należy sięgnąć po części z literami O, która oznacza części zamiennedo Skody oferowane przez producenta samochodów, lub Q. W tym przypadku część oryginalna jest oferowana przez samego producenta. Części z oznaczeniami P i Z oznaczają odpowiednio części wykonane z komponentów zbliżonych pod względem jakości do części oryginalnych (P) oraz zamienniki (Z).

Przy wyborze części zamiennych do samochodów marki Skoda Octavia należy także zwracać uwagę na datę produkcji samochodu. W przypadku Skody Octavii I stary typ samochodów był produkowany od 1997 do lipca 2000 roku, nowy typ – od sierpnia 2000 do 2011 roku. Dla Skody Octavii II podział na nowy i stary typ samochodu obejmuje produkcję aut od 2004 do listopada 2008 roku dla starego typu oraz od grudnia 2008 do 2013 roku włącznie dla auto nowszego typu. W tym samym roku 2013 rozpoczęto produkcję Skody Octavii III. Niektóre części zamienne, w tym również elementy nadwozia, mogą nie pasować do auta wyprodukowanego po określonym terminie.