Znaczenie świateł do przyczep dla bezpieczeństwa jazdy

Kierowcy w Polsce przyzwyczaili się już do obowiązku całodobowego oświetlania samochodów podczas jazdy. Większość z nich przekonała się, że faktycznie ma to wpływ na bezpieczeństwo. Jednakże, niekoniecznie tak samo świadomi są kierowcy samochodów z przyczepami. Nie zdają sobie oni sprawy, że przyczepa również musi być mocno oświetlona.

Dlaczego światła do przyczep są tak ważne?

Kluczem do unikania wypadków na drodze jest zauważanie innych samochodów oraz wszelkich przeszkód na drodze z dużej odległości. Oświetlony samochód nie trudno jest zauważyć z daleka, jednak co z przyczepami?

Niewątpliwie, przyczepa zasłania światła samochodu, przez co on sam może nie być widoczny, gdy jest ciemno. Jeśli więc przyczepa jest całkowicie pozbawiona świateł do przyczep samochód z przyczepą jest kompletnie niezauważalny. Niewątpliwie więc, samochód jadący z większą prędkością może nie zdążyć wyhamować przed przyczepą i po prostu w nią uderzyć. Takie wypadki kończą się źle zarówno dla posiadaczy przyczep, jak i dla kierowców, którzy w nie uderzają.

Skuteczne oświetlenie

Oczywiście, nie wszystkie światła do przyczep gwarantują skuteczne oświetlenie. Jedynie dobrze dobrane pod kątem szerokości przyczepy światła gwarantują jej widoczność. Chodzi o to, że rodzajów świateł do przyczep jest wiele, o tym, które warto wybrać nie decyduje się arbitralnie, lecz decydują o tym przepisy.

Generalnie rzecz w tym, że jeśli przyczepa jest większa, to aby była widoczna musi być też mocniej oświetlona. Trzeba więc wykorzystać w takim przypadku nieco więcej świateł do przyczep. Nie oznacza to jednak wcale, że w przypadku małych przyczep można całkowicie zrezygnować ze świateł. Oczywiście, również są one bardzo potrzebne, jednak w nieco mniejszej ilości. Co ważne, na małych przyczepach wystarczy zamontować jedynie dwa typy świateł do przyczep, a konkretnie chodzi tutaj o światła pozycyjne oraz odblaskowe.

Czy dobre oświetlenie wystarczy?

Po dokładnym oświetleniu przyczepy nie można spocząć na laurach. To, że przyczepa jest dobrze widoczna nie oznacza jeszcze, że jej używanie jest bezpieczne. Przed ruszeniem w drogę zawsze trzeba koniecznie sprawdzić stan techniczny najważniejszych elementów przyczepy i dołączonych do niej akcesoriów.

Niewątpliwie do najważniejszych akcesoriów trzeba zaliczyć hak. Jeśli jest on chwiejny i nie utrzymuje odpowiednio mocno przyczepy, nie powinno się wyruszać w drogę, gdyż jest to skrajnie niebezpieczne.

Artykuł powstał we współpracy z Unitrailer