Rola psychiki w spadochroniarstwie

Skakanie na spadochronie od zawsze było źródłem strachu i fascynacji. Z tymi ambiwalentnymi uczuciami konfrontują się także osoby, które decydują się na kurs spadochronowy. Spadochroniarstwo jest bowiem sportem, który implikuje duży wysiłek psychiczny. Warto zatem przyjrzeć się sposobom radzenia sobie ze stresem oraz innymi emocjami, które towarzyszą skokom spadochronowym.

Predyspozycje i znajomość własnej osobowości przede wszystkim

Podobnie jak z każdą inną formą spędzania wolnego czasu, nie należy próbować niczego na siłę. Rozpoczęcie kursu spadochronowego wymaga bowiem specyficznych predyspozycji psychofizycznych, które występują u relatywnie niewielkiej ilości ludzi.

Ze skokami spadochronowymi nierozerwalnie wiąże się nie tylko odporność na stres, ale również umiejętność radzenia sobie z porażką. Próba skoku nie zawsze jest udana, a początkujący adept trudnej sztuki spadochroniarstwa musi najpierw zaakceptować wiele niedogodności, zanim pozna intensywną radość dryfowania w powietrzu.

Syndrom stresu debiutanta

Stres jest nieustannym towarzyszem wszystkich osób, które zdecydują się na kurs spadochronowy. Może on nasilać się dzień przed wykonaniem skoku lub nawet podczas treningu. Z tego też powodu ważne jest, aby kursant dobrze opanował techniki skakania na spadochronie oraz poznał swoje sposoby na skuteczne odreagowanie stresu.

Sposobów na zminimalizowanie stresu jest mnóstwo. Można na przykład wypić smaczną herbatę ziołową lub obejrzeć inspirującą komedię. Podczas tego typu zajęć niezwykle ważne jest, by chociaż na chwilę oderwać się mentalnie od skoków spadochronowych. Pozwoli to zachować siły psychiczne i fizyczne na czas treningu.

Bezcenny spokój spadochroniarza

Adept, który zdecydował się na uczestnictwo w kursie spadochronowym, musi nauczyć się wykazywać stabilność emocjonalną i spokój. W praktyce może wydawać się to trudnym zadaniem, jednak jedynie takie podejście pozwoli na osiągnięcie zadowalających rezultatów.

Jakie są sposoby na radzenie sobie ze stresem i niepokojem przed treningiem spadochronowym? Przede wszystkim należy nie zastanawiać się nad ryzykiem, które jest minimalne. We wzmocnieniu pewności siebie pomocne jest dobre przygotowanie na płaszczyźnie sprawnościowej i technicznej. Pomocne jest tutaj początkowe przeszkolenie podczas kursu spadochronowego, które przybliża uczestnikowi zasady zachowania się w powietrzu i przebiegu samego skoku, który niewątpliwie jest silnym przeżyciem.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Strefy Silesia