Zyskowne inwestycje w nieruchomości komercyjne

Pojęcie nieruchomości komercyjnych jest dobrze znane od dawna. Dotyczy ono zarówno pojedynczych lokali, jak również całych budynków lub też działek komercyjnych. Czy nieruchomości komercyjne to dobra inwestycja? Lepiej wybrać działki komercyjne czy lokale? Jakie nieruchomości są dla nich alternatywą?

Co warto wiedzieć o działkach komercyjnych?

Jeśli chodzi o działki, to są to po prostu tereny, które przeznaczone są do zagospodarowania komercyjnego. Oczywiście, inwestycja w takie działki może być bardzo zyskowna. Zarabia się na nich w ten sposób, że po zakupie działki jest ona wynajmowana firmom, które chcą działać na jej terenie.

Jeśli działka nie jest jeszcze zagospodarowana, przeważnie trzeba pozwolić wybudować coś na jej terenie przedsiębiorstwu, które chce ją wynająć. Czasem jednak można kupić działkę komercyjną, która jest już zabudowana. W takich okolicznościach zarobek na działkach komercyjnych jest jeszcze prostszy. Z drugiej jednak strony, trudniejszy jest zakup tego typu działek, gdyż ich ceny są oczywiście nieporównywalnie wyższe.

Dla kogo działka komercyjna?

Niewątpliwie, wielu inwestorów bardzo chciałoby zainwestować swoje pieniądze w działki komercyjne. Wydaje się, że na dzień dzisiejszy jest to jedna z bezpieczniejszych inwestycji, przynajmniej spośród tych, które dają tak wysoką stopę zwrotu. Jednakże, jak się okazuje, jedynie niewielka liczba inwestorów może w ogóle myśleć o kupowaniu działek komercyjnych.

Zwykle oferty zakupu działek składają jednak duże i bogate firmy. Trudno jest pojedynczemu inwestorowi prywatnemu zgromadzić tak duży kapitał, aby móc nabyć tego typu nieruchomość. Oczywiście, zdarzają się tacy, których na to stać, jednak raczej jest to dosyć rzadkie. Zdecydowanie częściej firmy i korporacje budują więc swoje nieruchomości na własnych gruntach. Często zakupują je również deweloperzy.

Inwestycja w biura i inne lokale komercyjne

Niewątpliwie, więcej prywatnych inwestorów jest obecnych na rynku lokali komercyjnych. W tym przypadku nie chodzi już o całe grunty i duże budynki, ale jedynie o pojedyncze lokale. Z pewnością, na zakup biura pod wynajem stać o wiele więcej inwestorów niż na zakup całego biurowca.

Jeśli chodzi o zyski z lokali, są one w zasadzie tak pewne, jak zyski z działek budowlanych. Warto również zauważyć, że dzisiaj wielu inwestorów rezygnuje już całkowicie z kupowania i wynajmowania mieszkań, gdyż właśnie w lokalach komercyjnych widzą większe możliwości zarobku.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GTB Metropolis